Elena

Imię Elena to z pewnością jedno z rzadszych i mało popularnych imion, które nadawane są w Polsce dziewczynkom. Ich liczba jest naprawdę niewielka, dlatego nadawanie takiego imienia może wzbudzać kontrowersje. Jednakże niektórym rodzicom bardzo zależy na tym, by ich dziecko nosiło nietypowe i wyróżniające się imię. Takim imieniem w naszym kraju jest z pewnością imię Elena. W szerszym kontekście imię to jest odpowiednikiem popularnego i dobrze znanego imienia Helena, które popularne jest zwłaszcza wśród niektórych języków słowiańskich, choć nie tylko. Imieniny Eleny wypadają 2 marca, 22 maja oraz 18 sierpnia. Jest to tak rzadkie imię w Polsce, że nie ma bardzo utrwalonych innych, nieformalnych form tego imienia. Jednakże, analogicznie do popularnego w Polsce imienia Helena, można wyróżnić formę na przykład Elenka.

Pochodzenie imienia Elena, jego literalne znaczenie i znaczenie niedosłowne

Znaczenie imienia Elena jest ściśle związane z imieniem Helena, jest to więc jego odpowiednik, który w wielu językach jest bardziej popularny. Jest to więc wyraz pochodzenia greckiego, którego dosłowne znaczenie można odczytywać jako ,,blask księżyca”. Z pewnością można tu również zauważyć analogię do imienia Selene, czyli greckiej bogini księżyca oraz jego uosobienie. Źródła znaczenia tego imienia doszukiwać można się również w innych cząstkach wyrazowych, takich jak: ,,hele”, który oznacza ,,blask” oraz ,,helane”, co oznacza ,,pochodnia”. Oba te wyjaśnienia znaczenia są ściśle związane ze światłem, które rozświetla ciemności.

Inne informacje i ciekawostki dotyczące znaczenia imienia Elena

Istnieje wiele patronek i świętych, które związane są z imieniem Helena, a pojawiają się w wielu różnych krajach, a ich historie znane są w większości od średniowiecza.

Nadanie dziecku imienia Elena ma zarówno wady, jak i zalety. To z pewnością oryginalne imię w Polsce, które może jednocześnie zachęcać swoim pochodzeniem i wspaniałym, pięknym znaczeniem. Z drugiej strony rzadkie imiona czasem mogą bywać dość problematyczne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *