Aleksandra

Aleksandra obchodzi imieniny 20 marca, 21 kwietnia, 18 maja oraz 2 października, przy czym najbardziej popularną datą jest w tym przypadku 18 maja. W Polsce imię to spotykane jest od XIV wieku. Jest to obecnie jedno z najpopularniejszych imion żeńskich wśród młodych kobiet w Polsce, jak również nadal chętnie nadawane jest nowonarodzonym dziewczynkom. Najczęściej spotykanymi zdrobnieniami imienia są: Ola, Olunia, Oleńka i Olka. Od 2009 roku zdrobnienie Ola, mimo licznych kontrowersji, zostało oficjalnie uznane jako samodzielne imię

Aleksandra znaczenie imienia

Imię Aleksandra pochodzi z języka greckiego. Składają się na nie dwa człony o różnych znaczeniach: alekso- oznacza ,,bronię”, natomiast andros czy też aner- znaczy ,,człowiek”, co można połączyć w całościowe znaczenie imienia ,,obrończyni ludzi”. Taki sam wniosek można wysnuć na podstawie greckiego słowa ,,aleksandros” Imię Aleksandra jest żeńskim odpowiednikiem męskiego imienia Aleksander.

Występowanie i popularność imienia na przestrzeni lat

Po raz pierwszy imię Aleksandra w Polsce pojawiło się w XIV wieku. Do jego popularyzacji przyczynił się w dużej mierze między innymi Henryk Sienkiewicz, kiedy nadał to imię bohaterce powieści ,,Potop”. Stąd też duża popularność zdrobnienia Ola. Jest to obecnie jedno z najczęściej pojawiających się imion w Polsce, popularnych zwłaszcza w grupie młodych kobiet, jak również cały czas chętnie wybierane jest dla nadania go małym dziewczynkom. W 2020 roku znalazło się wśród najchętniej nadawanych dzieciom imion żeńskich. Wysokie miejsce w wielu rankingach popularności imion zajmuje od wielu lat, nadal utrzymując swoją w miarę stabilną pozycję na początkach takich list.

Imię Aleksandra z pewnością może być świetnym pomysłem na imię dla swojej córki. Posiada wiele zdrobnień, którymi można się posługiwać w czasie dzieciństwa, natomiast pełna wersja brzmi ładnie i dostojnie, co będzie przydatne w życiu dorosłym. Pomimo dużej popularności, nie odczuwa się przesytu tym imieniem, nadanie go swojemu dziecku może być dobrym i raczej bezpiecznym posunięciem.

Przeczytaj także artykuł: Aleksandra – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *