Na co zwrócić uwagę małemu przedszkolakowi?

Koniec wakacji to czas aktywnych przygotowań nie tylko dzieci, ale również rodziców. Dla wielu z nich, jest to czas, kiedy należy odpowiednio się przygotować do nowego etapu, jakim może być rozpoczęcie uczęszczania do przedszkola. Aby przebiegło to w przyjemnej atmosferze, a także aby nie przysporzyło problemu, warto dowiedzieć się, jak przygotować dziecko do przedszkola. Przygotowania są ważnym elementem tego etapu, ponieważ mogą ułatwić dziecku i rodzicom przejść przez pierwsze dni i tygodnie w nowym miejscu.

Adaptacja rodziców i dzieci

Dzieci i rodzice muszą w pierwszej kolejności przygotować się do nowej sytuacji jaka zagości w ich życiu. Z perspektywy rodziców ważne jest, aby zaakceptować i poradzić sobie z faktem, że nasze dziecko będzie spędzać coraz więcej czasu poza domem, a także pod opieką obcych nam osób. Dlatego też ważne jest, by odpowiednio zapoznać się z ofertą danego przedszkola oraz kadrą, która w nim pracuje. Zorientowanie się w tym temacie powinno dać rodzicom chociażby namiastkę spokoju i poczucia bezpieczeństwa dla swoich pociech. Dzieci również powinny być odpowiednio przygotowane do swojej sytuacji. Ważna jest rozmowa, ale także istnieje możliwość powolnego wprowadzania dziecka w nowe środowisko. Na początku dziecko może spędzać czas w przedszkolu razem z rodzicem, przez krótki czas. Czas ten powinien ulegać wydłużaniu, a rodzic powinien powoli wycofywać się.

Rozmowa z dzieckiem przed pójściem do przedszkola

Aby dziecko było odpowiednio przygotowane do pójścia do przedszkola, niezbędna będzie odpowiednio przeprowadzona rozmowa. Na początku należy wprowadzić dziecko w temat poprzez opowiadanie czym przedszkole w ogóle jest. Obraz tego miejsca powinien być jak najbardziej pozytywny. Ważny jest również plan dnia, który odpowiednio przedstawiony dziecku da mu bezpieczeństwo oraz pozwoli dowiedzieć się, czego może się spodziewać. W tym miejscu również warto nawiązać do swoich własnych doświadczeń, w tym do nabytych umiejętności, a także poznanych kolegach i koleżankach. Aby przygotować dziecko do pójścia do przedszkola można również zaangażować je w przygotowania, w tym do zakupu wyprawki. Pozwoli to stworzyć radosną atmosferę, która zachęci dziecko do poznawania nowego środowiska oraz czekających go przygód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *