Na co zwrócić uwagę małemu przedszkolakowi?

Koniec wakacji to czas aktywnych przygotowań nie tylko dzieci, ale również rodziców. Dla wielu z nich, jest to czas, kiedy należy odpowiednio się przygotować do nowego etapu, jakim może być rozpoczęcie uczęszczania do przedszkola. Aby przebiegło to w przyjemnej atmosferze, a także aby nie przysporzyło problemu, warto dowiedzieć się, jak przygotować dziecko do przedszkola. Przygotowania są ważnym elementem tego etapu, ponieważ mogą ułatwić dziecku i rodzicom przejść przez pierwsze dni i tygodnie w nowym miejscu.

Adaptacja rodziców i dzieci

Dzieci i rodzice muszą w pierwszej kolejności przygotować się do nowej sytuacji jaka zagości w ich życiu. Z perspektywy rodziców ważne jest, aby zaakceptować i poradzić sobie z faktem, że nasze dziecko będzie spędzać coraz więcej czasu poza domem, a także pod opieką obcych nam osób. Dlatego też ważne jest, by odpowiednio zapoznać się z ofertą danego przedszkola oraz kadrą, która w nim pracuje. Zorientowanie się w tym temacie powinno dać rodzicom chociażby namiastkę spokoju i poczucia bezpieczeństwa dla swoich pociech. Dzieci również powinny być odpowiednio przygotowane do swojej sytuacji. Ważna jest rozmowa, ale także istnieje możliwość powolnego wprowadzania dziecka w nowe środowisko. Na początku dziecko może spędzać czas w przedszkolu razem z rodzicem, przez krótki czas. Czas ten powinien ulegać wydłużaniu, a rodzic powinien powoli wycofywać się.

Rozmowa z dzieckiem przed pójściem do przedszkola

Aby dziecko było odpowiednio przygotowane do pójścia do przedszkola, niezbędna będzie odpowiednio przeprowadzona rozmowa. Na początku należy wprowadzić dziecko w temat poprzez opowiadanie czym przedszkole w ogóle jest. Obraz tego miejsca powinien być jak najbardziej pozytywny. Ważny jest również plan dnia, który odpowiednio przedstawiony dziecku da mu bezpieczeństwo oraz pozwoli dowiedzieć się, czego może się spodziewać. W tym miejscu również warto nawiązać do swoich własnych doświadczeń, w tym do nabytych umiejętności, a także poznanych kolegach i koleżankach. Aby przygotować dziecko do pójścia do przedszkola można również zaangażować je w przygotowania, w tym do zakupu wyprawki. Pozwoli to stworzyć radosną atmosferę, która zachęci dziecko do poznawania nowego środowiska oraz czekających go przygód.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *