Dorota

Dorota to imię dość znane i mające swoją długą tradycję, lecz też nie najpopularniejsze. Po raz pierwszy w Polsce imię to odnotowane zostało w 1385 roku. Rzadko występującym, męskim odpowiednikiem jest imię Doroteusz. Osoby, które mają na imię Dorota, mogą obchodzić swoje imieniny w wielu terminach, takich jak: 6 lutego, 6 i 25 czerwca, 7 i 8 sierpnia, 3 i 5 września oraz 30 października, przy czym najbardziej popularną datą imienin jest 6 lutego. Imię to posiada również inne, odmienne, nieformalne wersje tego imienia, które mogą być używane w różnych sytuacjach. Należą do nich między innymi: Dorotka, Dora, Dochna, Doroteja.

Pochodzenie imienia Dorota, jego dosłowne i niedosłowne znaczenie

Dorota to imię żeńskie, które pochodzi z języka greckiego, a dokładniej od słowa Dorothéa. Słowo to można podzielić na dwa człony, które składać się mogą na dosłowne znaczenie tego imienia: „doron” oznacza „dar”, natomiast „Theós” to ,,bóg”. Dosłowne znaczenie imienia Dorota oznacza więc „dar od boga”, co przekłada się na to, w jaki sposób imię to jest odbierane. Takie znaczenie może więc szczególnie spodobać się osobom wierzącym i religijnym, a także tym, którzy cenią sobie imiona silnie osadzone w tradycji.

Inne informacje i ciekawostki na temat tego imienia

Do ciekawych informacji na temat tego imienia należy z pewnością to, że te same człony znaczące, tylko ułożone w innej konfiguracji, składają się na imię Teodora, a także imię Mateusz pochodzenia hebrajskiego. Znaczenie to jest więc dla wielu ważne i z pewnością może przyczynić się do wyboru właśnie tego imienia. Z imieniem tym związanych jest też wiele przysłów, które występują w języku polskich, takich jak na przykład: „Na Świętej Doroty będzie śniegu za płoty” czy też „Święta Dorota wypuszcza skowronka za wrota”.

Imię to z pewnością nadal jest dość chętnie wybierane, do czego może przyczyniać się wiele aspektów. Należeć do nich z pewnością mogą między innymi pochodzenie, znaczenie, silne zakorzenienie w kulturze, itd.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *