Amanda

Imię Amanda należy raczej do rzadko spotykanych imion żeńskich w Polsce. Nie jest to może najbardziej oryginalne i najmniej spotykane imię, ale z pewnością nie należy też do najpopularniejszych. Jednakże imię to ma swoją długą historię i pojawiało się już w starożytnym Rzymie. W Polsce natomiast po raz pierwszy zanotowano pojawienie się tego imienia od II połowy XVIII wieku. Najpopularniejszymi datami, kiedy Amanda obchodzi swoje imieniny, jest 6 lutego oraz 18 czerwca. Amanda może obchodzić również imieniny 26 października. Imię to posiada także parę zdrobnień i innych form, jak na przykład Ama, Amka, Amandi, Ami.

Amanda znaczenie imienia

Amanda jest żeńskich imieniem, które pochodzi z języka łacińskiego, jest żeńskim odpowiednikiem imienia Amand. Wywodzi się ono od czasownika ,,amare”, to znaczy ,,kochać”, a oznacza w dosłownym rozumieniu ,,godna miłości”, czy też ,,ta, która powinna być kochana”. Imię to można także tłumaczyć jako ,,niewiasta godna miłości”.

Popularność imienia Amanda

W Polsce imię Amanda coraz bardziej nabiera popularności i jest coraz chętniej nadawane nowonarodzonym dziewczynkom, jednak nadal nie należy do imion najczęstszych. Na świecie imię to jest szczególnie często spotykane na przykład w Stanach Zjednoczonych, od nazwy tego imienia powstała nawet nazwa wsi w Ohio, czy też jeden z gatunków yerba mate. Imię Amanda ma bardzo długą historię, znane jest już od starożytnego Rzymu, natomiast w Polsce pierwsze notowania tego imienia pojawiają się około II połowy XVIII wieku.

Imię Amanda z pewnością może stanowić dobre rozwiązanie przy wyborze imienia dla córki. Dosyć popularne na świecie, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, jak również coraz bardziej popularne w Polsce imię, może być świetnym wyborem, zwłaszcza dla osób ceniących sobie oryginalność. Światowe brzmienie imienia również może być dla niektórych niemałym atutem. Imię Amanda być może nie jest dla wszystkich, ale na pewno może mieć też dużą grupę zwolenników, przede wszystkim tych, którzy chcą, aby imię ich córki było nieczęsto spotykane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *