Edyta jest imieniem, które nie znajduje się wśród najbardziej popularnych i najchętniej wybieranych imion żeńskich w Polsce, jednak jest ono dobrze rozpoznawalne i nie należy również do bardzo rzadkich imion. Nie jest bardzo mocno zakorzenione w polskiej kulturze i języku, dlatego nie znajdziemy przysłów i powiedzeń związanych z tym imieniem. W Polsce osoby o tym imieniu swoje imieniny mogą obchodzić w stosunkowo niewielu terminach: 9 sierpnia, 16 września i 5 grudnia, przy czym najpopularniejszą z tych dat do obchodzenia imienin jest 16 września. Imię Edyta posiada w języku polskim kilka innych form, które bywają używane w różnego rodzaju nieformalnych sytuacjach. To między innymi: Edytka, Edzia, Dysia, Edysia. Jednakże można również wyróżnić inne, obcojęzyczne formy, które występują zwłaszcza tam, gdzie imię to jest bardziej popularne. To formy takie jak: Edyta Edith, Editha, Edita, Edithe, Eadgyth.
Pochodzenie imienia Edyta, jego literalne znaczenie i znaczenie niedosłowne
Edyta to imię żeńskie, które pochodzi z języka angielskiego. Na znaczenie tego imienia składa się wiele członów, które mogą oznaczać różne rzeczy, co daje duże pole do interpretacji znaczenia tego imienia na różne sposoby. Jest to staroangielskie „ead” i starogermańskie „od”, co oznaczać może „pomyślność” lub „szczęście”. To także cząstka „gyth”, która ma pochodzenie staroangielskie, a także „gunt”, co oznacza walkę. Można interpretować znaczenie między innymi jako: walcząca o bogactwo, czy też bogata dzięki walce.
Inne informacje i ciekawostki dotyczące znaczenia imienia Edyta
Imię Edyta w postaci świętej występuje w innych krajach, głównie anglojęzycznych i germańskich. Właśnie w tym kręgu kulturowym imię to jest najbardziej popularne i jest długo osadzone w tradycji.
Imię to jest od jakiegoś czasu chętnie wybierane na imię dla dziewczynek w Polsce, choć większą popularnością cieszy się w innych krajach. Znaczenie imienia Edyta, jego historia i pochodzenie z pewnością mogą zachęcać do wybrania go.