W życiu każdego malucha przychodzi moment, w którym trzeba pożegnać się z pieluszką. To ogromne wyzwanie zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Jak przejść ten etap bez stresu i skutecznie odpieluchować dziecko? Podpowiadamy!
Na czym polega odpieluchowanie dziecka?
Odpieluchowanie dziecka to proces, który ma celu pożegnanie się z pieluszką i naukę korzystania z nocnika, a następnie z toalety. Wiele osób zastanawia się, jak i kiedy odpieluchować dziecko. Należy wiedzieć, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Nie warto niczego przyspieszać, zwłaszcza, że sadzanie dziecka na nocniku wbrew jego woli czy nakłanianie do przesiadywania na nim przez długi czas może mieć bardzo negatywne konsekwencje, zarówno psychiczne, jak i zdrowotne. W przypadku sadzania na toalecie i prób załatwiania się z nogami wiszącymi w powietrzu, możliwe jest nawet osłabienie mięśni dna miednicy i późniejsze kłopoty z wypróżnianiem. Wśród pytań zadawanych przez młodych rodziców często pojawia się to zasadnicze- jak zrozumieć małe dziecko, by pomóc mu, a nie szkodzić. Podstawą jest obserwacja i dostosowywanie działań do etapu rozwoju malucha, również w kwestii jego odpieluchowania.
Od kiedy sadzać dziecko na nocniku?
Trudno jest nakreślić jeden konkretny moment w życiu malucha, kiedy to z pewnością będzie ono gotowe na korzystanie z nocnika. Jedno dziecko przejawia taką gotowość w wieku 1,5 roku, inne w wieku 3 lat. To wciąż jest norma. Przyjmuje się, że można rozpocząć zaznajamianie dziecka z nocnikiem od 18 miesiąca życia. Na początku będzie to raczej pozwolenie dziecku na zabawę nocnikiem czy w jego pobliżu. Dziecko jest gotowe do odpieluchowania, gdy zauważamy dłuższe momenty, w których ma ono suchą pieluszkę. Oznaką gotowości jest także moment, gdy dziecko zacznie rozumieć odczuwanie potrzeb fizjologicznych, manifestując je np. wskazywaniem na pieluszkę.
Jak odpieluchować dziecko bez stresu?
Jak zrezygnować z noszenia pieluszki? Przede wszystkim stopniowo. Proces odpieluchowania dziecka jest długotrwały, a rolą rodzica jest pełne wsparcie. Jak zatem odpieluchować dziecko skutecznie i bez stresu? Po zaznajomieniu się z nocnikiem, można zdjąć dziecku pieluchę i usadzić na nocniku. To da maluchowi sygnał, że właśnie w taki sposób załatwiamy swoje potrzeby fizjologiczne, bez dolnej części garderoby. Następnie możemy zacząć usadzać dziecko na nocniku przy każdej zmianie pieluszki, a jej zawartość umieszczać w nocniku. Dziecko w ten sposób zrozumie, że nocnik nie jest zabawką i prędzej czy później zacznie załatwiać swoje potrzeby właśnie na nim. Naukę siadania na nocniku warto rozpocząć w formie zabawy, bez presji. Kiedy dziecko zaczyna wskazywać, że czuje potrzebę załatwienia się- łapie za pieluszkę, szuka ustronnego miejsca- wysadzamy dziecko na nocnik i dajemy mu szansę na załatwienie potrzeb. Większość dzieci nauczy się korzystać z nocnika około 2 roku życia, nie warto jednak tego przyspieszać.
Kiedy zacząć właściwą naukę załatwiania się do nocnika?
Warto przede wszystkim wiedzieć, kiedy tej nauki nie zaczynać. Zdecydowanie złym momentem jest pójście do żłobka, narodziny rodzeństwa czy przeprowadzka. Zbyt duże emocje i stres z pewnością utrudnią zadanie i sprawią, że dziecko będzie odczuwało niechęć do nocnika. Najlepiej więc wybrać czas, w którym dziecko jest spokojne, zrelaksowane i radosne. Doskonałym wsparciem nauki dla dzieci, które pierwsze próby siadania na nocniku i załatwiania się na nim mają już za sobą są majtki treningowe. Pozwolą one na krótkie spacery bez pieluszki i trenowanie kontroli wydalania. Odpieluchowanie wcale nie musi być trudne ani stresujące, o ile rodzice będą pamiętać o tym, że każde dziecko jest inne i każde rozwija się we własnym tempie.