Mały niejadek.

Małe dzieci, które nie chcą jeść to dla rodziców prawdziwe utrapienie. Jednak warto pamiętać, że nie tylko zbyt mało przyjmowanego pożywienia jest nie zdrowa lecz także zbyt duża. Przede wszystkim do niejadka leże podejść ze spokojem i opanowaniem. Nasze nerwy i namawiania nic tu nie pomogą, wręcz może mieć to wręcz odwrotny skutek. W przypadku niejadków nasza cierpliwość i spokój jest bardzo ważna.

Moje dziecko nie chce jeść.

Często rodzice panikują, że ich maluch zbyt mało je. Jeżeli dziecko rozwija się prawidłowo ( wzrost, waga, ogólny rozwój) to nie ma powodu do paniki. Zastanów się czy maluch nie dostaje zbyt dużej liczby posiłków, albo ciągle może coś dojada w małych ilościach ( np. chrupki, paluszki, owoc, mus, biszkopcik). Dziecko ma mały żołądek i nie pomieści w nim wszystkiego. Kiedy przed obiadem zje ciasteczko to po prostu nie będzie już głodne. Poza tym dziecko tak jak i dorosły – każde jest inne. Jedne potrzebują więcej zjeść inne mniej to naturalne. Jeżeli jednak ciągły brak apetytu niepokoi Cię zgłoś się z tym problemem do lekarza.

Ciągle namawianie.

Każdy rodzic chce dobrze dla swojego dziecka, dlatego niejadka ciągle zachęca i prosi do zjedzenia chociaż jeszcze odrobiny. To nie jest dobra niestety metoda. Jeżeli dziecko nie chce jeść posiłku to nie namawiaj. Zabierz talerzyk z jedzeniem i koniec tematu. Maluchowi nie może kojarzyć się jedzenie z koniecznością lub przymusem. Daj dziecku jedzenie dopiero wtedy jak przyjdzie pora następnego posiłku lub jeżeli się samo o nie upomni. Jednak dopilnuj aby w między czasie nie podjadało żadnych przekąsek.

Artystyczny talerz.

Każdy lubi jeżeli posiłki są estetycznie podane i zachęcają nas do zjedzenia. Tak samo dziecko spożyje posiłek, który będzie ciekawie podany z większą ochotą. Możesz np. pokroić parówki na kawałki i ułożyć z nich kwiatuszki, łodygi zrobić ze szczypiorku a słońce z ketchupu. Tak podane np. śniadanie zaciekawi malucha, a tym samym zachęci do zjedzenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *