Co można ciekawego zobaczyć na Ukrainie?

Na Ukrainie każdy znajdzie coś dla siebie. Na ciekawskich czekają liczne zabytki i miejsca o historycznym oraz niepowtarzalnym znaczeniu, dla amatorów pieszych wędrówek atrakcją będą dzikie Karpaty.

Najciekawsze miejsca i zabytki na Ukrainie

Na pytanie Ukraina co warto zobaczyć, na pewno można odpowiedzieć, że sporo zabytków. To na Ukrainie leży Lwów, w którym znajduje się sporo zabytków, nawet tych związanych z Polską. Wiele do zaoferowania mają miasta Riwiery Krymskiej. Natomiast w Kijowie i Czernihowie można obejrzeć perły architektury sakralnej. Największe atrakcje Ukrainy to:

 1. Kijów, czyli stolica i największe miasto Ukrainy. Jest położony nad wodami rzeki Dniepr. W XVI wieku znajdowało się w granicach Korony Polskiej. Stąd pochodzą poeta Feliks Konarski czy reżyser Maria Kaniewska. Kijów oferuje liczne zabytki, w tym wpisane na listę zabytków UNESCO (Sobór Mądrości Bożej i Ławra Pieczerska). Do miejsc wartych obejrzenia należą synagog lub dom modlitewny Karaimów czy dom Michaiła Bułhakowa przy Andrijewskim Spusku.
 2. Czernihów, to jedno z najstarszych miast Rusi Kijowskiej, które leży nad rzeką Desną, blisko granic z Białorusią i Rosją. W mieście tym liczne są świątynie i katedry. Ciekawymi zabytkami są klasztory: Jelecki-Uspeński oraz Troicko-Illiński (jeden z najważniejszych zabytków podziemnej architektury sakralnej).
 3. Lwów z zabytkową starówką ze wzgórzem zamkowym. Od 1998 miejsce wpisane na listę obiektów UNESCO. We Lwowie można spotkać katedry i świątynie różnych wyznań. Jest to również mocno działający ośrodek polonijny na Ukrainie.
 4. Odessa, czyli dawny kurort nad Morzem Czarnym. Miasto to zostało wybudowane w XVIII wieku. W XIX i XX wieku Odessa zasłynęła jako ważny port, w trakcie II wojny światowej wojska radzieckie aż na dwa miesiące zatrzymały tu nacierających Niemców i Rumunów. Warte obejrzenia są perełki architektoniczne jak:
  – gmach Opery,
  – dawny dom Handlowy Pasaż,
  – Pałac Potockich,
  – schody Potiomkinowskie,
  – Pomnik Heroicznej Obrony Odessy.
 5. Twierdza w Kamieńcu Podolskim, na którą składa się zespół zamkowy z dużą liczbą baszt. Warte obejrzenia są starówka, świątynie katolickie i prawosławne czy baszty i bramy miejskie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *