Ciekawa i rozwijająca – taka powinna być zabawa

Zabawa powinna być ciekawa i rozwijająca

Spędzanie czasu z dzieckiem w domu nie musi, a nawet nie powinno być nudne. Warto wymyślać takie formy spędzania czasu z dzieckiem, aby były one nie tylko źródłem zabawy, ale także rozwoju i poznawania otaczającego je świata.

Jak bawić się z dzieckiem?

Sposobów na zabawę z maluchem jest wiele. Wszystko zależy od dobrego pomysłu i kreatywności rodzica. Oczywiście wszelkie aktywności powinny być dostosowane do wieku i możliwości dziecka. Oto ciekawe pomysły na zabawę z dzieckiem:

  1. Tor przeszkód – można go stworzyć zarówno w domu jak i na świeżym powietrzu. Wystarczy ustawić kilka przedmiotów, które będą przeszkodami i pokonywać je wraz z maluchem. Takie przeszkody można stworzyć z krzesełek dla dzieci, koców czy poduszek. Dobra zabawa i rozwój gwarantowane!
  2. Zabawki sensoryczne – bardzo dobrze wpływają na rozwój dziecka. Mogą być również źródłem kilkugodzinnego zainteresowania malucha. Drewniane kostki sensoryczne, rękawice czy butelki sensoryczne – możliwości jest mnóstwo.
  3. Co trzymasz w rączce? – do tej zabawy wystarczy worek albo kosz, a także kilka zabawek i różne przedmioty. Do worka albo kosza należy włożyć zabawki, a następnie poprosić dziecko o wylosowanie i nazwanie wylosowanej zabawki albo przedmiotu. Jeśli dziecko jest w odpowiednim wieku, możesz również poprosić o powiedzenie kilku rzeczy związanych z danym przedmiotem.
  4. Zabawa w sprzątanie – dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, można to wykorzystać jako zaletę. Wspólne sprzątanie może okazać się świetną zabawą. Przy okazji dziecko uczy się jak to robić, uczy się dbania o porządek.

Zakończenie

Zabawa to dla dziecka jeden z najważniejszych aspektów w życiu. Sposobów na rozwijającą i ciekawą zabawę jest mnóstwo. Wszystko zależy od wieku i możliwości malucha, ale również od wyobraźni opiekunów. Warto wspierać rozwój poprzez zabawę, wspierać prawidłowe nawyki takie jak dbanie o porządek, dbanie o kondycję fizyczną.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *