Nataniel

Syn, którego Bóg dał

Wśród imion, jakie rozpatruje się dla mającego przyjść na świat chłopca, rodzice często rozważają imiona pochodzące z Biblii, przy czym starają się być odrobinę bardziej oryginalni i nie decydują na któreś z imiona Ewangelistów czy Apostołów. Z tego powodu przeglądają i czytają kolejne księgi, by wśród wielu imion znaleźć to, które „Bóg dał” i które niesie ze sobą pewne cechy, którymi w przyszłości może pochwalić się noszący je chłopiec. Jakie jest znaczenie imienia Nataniel? O tym poniżej.

Biblijny dar od Boga

Od hebrajskiego imienia Netan’el oznaczającego „Bóg dał”. Tłumaczy się je także jako „dany od Boga”, ”podarowany przez Boga”. Imię to jest przenoszone przez kilka pomniejszych postaci w Starym Testamencie, zwykle pisanych jako Nethanel lub Nethaneel.

W Nowym Testamencie mię to nosił jeden z uczniów Jezusa, często utożsamiany z Bartłomiejem Apostołem. Pojawia się on pod koniec Ewangelii według świętego Jana, jak i w Dziejach Apostolskich.

Osoba nosząca to imię często jest osobą zamkniętą w sobie, która zbytnio w siebie nie wierzy ani nie docenia swoich własnych osiągnięć, ale jest przy tym bardzo empatyczna, chętnie pomaga innym ludziom, przez co zdobywa sobie powszechny szacunek i uznanie. Osoba o takim imieniu nadaje się więc do pracy związanej z pomocą i świadczeniem usług kojarzonych z pomocą: pielęgnacja chorych, służby ratunkowe, kelner. Rzadziej kojarzy się je z pracą na wyższych stanowiskach kierowniczych.

Imię w Polsce i na świecie

Zapis Nataniel to zapis hiszpański i portugalski tego imienia, w tym samym wariancie spotyka się go również w Polsce – nosi go obecnie około 860 Polaków. Inną formą tego imienia jest Natanael. Znaczeniowo imię Nataniel przypomina imiona pochodzące z greckiego Teodor czy polskie Bożydar.

W innych krajach imię to brzmi:Nathanael lub Nataniel w języku angielskim, Nafanaił w języku rosyjskim, Natanaele w języku włoskim.

Najpopularniejsze zdrobnienia tego imienia w Polsce to Natanielek, Natanielcio, Natanek, Natanuś, Natek, Natko.

Imieniny Nataniela przypadają na 24 sierpnia oraz 25 grudnia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *