Krzysztof

Znaczenie imienia Krzysztof

Krzysztof od całych stuleci jest jednym z najpopularniejszych imion męskich w Polsce. Pojawiło się ono u nas jeszcze w czasach średniowiecza, i było ściśle związane z wiarą chrześcijańską. Nawet jego polskie brzmienie można z łatwością skojarzyć z Chrystusem. Skojarzenie jest tu jak najbardziej poprawne.

Co oznacza imię Krzysztof?

Imię Krzysztof oryginalnie wywodzi się z języka greckiego. W swoim ojczystym języku brzmi Christophoros. Samo znaczenie imienia Krzysztof związane jest oczywiście z osobą, która jest wyznawcą Chrystusa. Oprócz pierwszego członu – Christos – znajduje się tu drugi element: pheros. Wywodzi się on od czasownika “nieść”. Całe imię oznacza zatem kogoś, kto “niesie Chrystusa”.
Co ciekawe, we wczesnym okresie chrześcijaństwa Christophoros nie był jedynie imieniem. Początkowo było to określenie osoby, która nawróciła się na wiarę w Chrystusa. Bardzo szybko przedostało się ono wszędzie tam, gdzie panowało chrześcijaństwo. Dzięki temu dziś imię to jest znane i popularne w wielu językach europejskich.

Znane osoby o imieniu Krzysztof

Na przestrzeni wieków w Polsce żyło mnóstwo wybitnych i znanych osób noszących to imię. Dotyczy to również innych krajów.
Jednym z najbardziej znanych posiadaczy tego imienia jest bez wątpienia Krzysztof Kolumb, włoski żeglarz który zapisał się w historii jako jeden z odkrywców Ameryki. W języku włoskim jego imię brzmiało Cristoforo, natomiast w hiszpańskim – Cristóbal.
Wśród Polaków warto wspomnieć choćby o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, słynnym młodym poecie, który poległ w czasie Powstania Warszawskiego.
Imię Krzysztof nosiło również wielu władców. Przykładowo, w historii Dani było trzech królów o imieniu Christoffer.
Imię to występuje praktycznie we wszystkich językach europejskich. Oczywiście, w niektórych cieszy się ono większą popularnością niż w innych, ale możemy znaleźć je niemalże wszędzie.
Święty Krzysztof jest ponadto jednym z najbardziej znanych świętych kościoła katolickiego. Jest on patronem m.in. kierowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *