Znaczenie imienia Kornelia
W języku polskim znaleźć można wiele imion, które funkcjonują zarówno w formie żeńskiej jak i męskiej. Ich pochodzenie jest zwykle identyczne – różnią się jedynie rodzajem. Przykładem takiego imienia jest Kornelia, która jest żeńskim odpowiednikiem imienia Kornel. Choć dziś Kornelia nie należy do najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce, to jednak w ostatnich latach decyduje się na nie coraz więcej rodziców. Warto zatem przyjrzeć się mu bliżej i poznać jego historię.
Pochodzenie imienia Kornelia
Podobnie jak męski odpowiednik, imię Kornelia pochodzi jeszcze ze starożytnego Rzymu. W odróżnieniu jednak od wielu innych imion łacińskich, nie oznacza ono konkretnej rzeczy. Wywodzi się od Korneliuszy, jednego z najbardziej znanych i najpotężniejszych rodów rzymskich.
Aby poznać znaczenie imienia Kornelia, trzeba zatem bliżej przyjrzeć się owemu nazwisku. Badacze nie są zgodni co do tego, od jakiego słowa można je wywodzić. Część uważa, że ma ono swoje korzenie w słowie “cornu”, oznaczające róg. Niektórzy zwracają jednak uwagę na “cornus” – dereń. W obu przypadkach oznaczałoby to, że imię jest związane z elementami przyrody.
Imię Kornelia na przestrzeni wieków
Do języka polskiego imię Kornelia dotarło mimo wszystko stosunkowo późno, bowiem najstarsze znane dowody na jego obecność w naszym kraju pochodzą z końca XVIII wieku. Mimo tego można wskazać wiele znanych osób, które nazywały się Kornelia. Jeśli chodzi o współczesnych ludzi, wielu miłośników sportu na pewno zna Kornelię Moskwę, polską siatkarkę.
Imię to jest popularne również w innych językach. Szczególnie często spotykane jest w języku niemieckim. Nosi je wiele znanych zawodniczek sportowych z Niemiec oraz Austrii. Co ciekawe, dotarło ono również daleko poza Europę. W Indiach doskonale znana jest Cornelia Sorabji, działaczka społeczna żyjąca w pierwszej połowie XX wieku.
Obecnie Kornelia zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Jest to imię z bardzo długą tradycją, które nadawane było jeszcze w starożytnym Rzymie.