Kornel

Znaczenie imienia Kornel

Bardzo wiele popularnych w Polsce imion ma swoje korzenie jeszcze w starożytności. Szczególnie dobrze jest to widoczne po imionach pochodzenia łacińskiego. Niektóre z nich znane były już w bardzo odległej przeszłości, w czasach Imperium Rzymskiego. Przykładem takiego imienia jest Kornel. Dziś nie jest to być może najczęściej spotykane imię w Polsce, ale wciąż cieszy się ono niemałą popularnością. Samo znaczenie imienia Kornel może być rozumiane na dwa sposoby. Z jednej strony pochodzi ono od nazwiska jednego ze znacznych, rzymskich rodów. Z drugiej – samo nazwisko również posiadało swoje znaczenie, które nie jest dziś do końca pewne.

Skąd pochodzi imię Kornel?

Kornel to imię pochodzące od rzymskiego rodu Korneliuszy. Badacze i językoznawcy do dziś nie są jednak zgodni co do tego, co dokładnie oznaczało samo to nazwisko. Niektórzy jako jego źródło wskazują łacińskie słowo “cornu”, oznaczające róg. Inna hipoteza mówi o pochodzeniu od słowa “cornus”, oznaczające derenia.
Niezależnie od tego, jakie dokładnie znaczenie miało nazwisko, ród Korneliuszy odegrał istotną rolę w dziejach starożytnego Rzymu. Wydał na świat kilku ważnych polityków, mających wielki wpływ na organizację tego państwa.
Imię Kornel w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Równocześnie jest ono znane od wieków w naszym kraju. Najwcześniejsze wzmianki o nim pochodzą jeszcze ze średniowiecza. Na przestrzeni stuleci zmienił się nieco sposób jego zapisu – wcześniej po polsku imię to było zapisywane jako Cornelius. Występowały też jego alternatywne formy, jak Kornosz. W niektórych przypadkach spotykało się również “Korneli”.

Imię Kornel w innych językach

Imię to jest spotykane w wielu innych językach europejskich. Dużą popularnością cieszy się na przykład w Holandii, gdzie występuje w kilku formach. Najstarsza z nich to “Cornelis”, ale w ostatnich wiekach bardzo często znane jest jako “Kees”. Spotyka się również zapis “Cees”. Również języki takie jak włoski, rumuński, hiszpański czy angielski posiadają własne formy tego imienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *