Znaczenie imiona Kordian
Mogłoby się wydawać, że praktycznie wszystkie współczesne imiona mają bardzo długie rodowody i wywodzą się jeszcze ze starożytności lub przynajmniej średniowiecza. W rzeczywistości jednak niektóre imiona są dużo późniejsze, a mimo to zdołały na stałe wejść do użytku. Do tego grona zaliczają się tak zwane imiona literackie. Grupa ta obejmuje imiona, które nie występowały wcześniej w danym języku i zostały stworzone wyłącznie na potrzeby powieści lub innego utworu. W języku polskim znamy kilka takich imion.
Kordian – imię ze szkolnych lektur
“Kordian” Juliusza Słowackiego to jedna z najbardziej znanych polskich lektur. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że imię głównego bohatera nie istniało przed powstaniem dzieła. Zostało stworzone przez samego Słowackiego specjalnie na jego potrzeby.
Podobnie jak w przypadku imienia “Grażyna” autorstwa Adama Mickiewicza, również Kordian nie ograniczył się wyłącznie do dzieła, w którym został użyty. Dzięki popularności dramatu, od XIX wieku wielu ludzi zaczęło nadawać to imię swoim synom.
Samo znaczenie imienia Kordian nie jest oczywiste na pierwszy rzut oka. Imię oznacza kogoś, kto daje serce – w domyśle, kogoś otwartego i serdecznego dla innych.
Znane osoby o imieniu Kordian
Co prawda Kordian nigdy nie wspiął się szczególnie wysoko na liście najpopularniejszych polskich imion, ale nadal możemy znaleźć kilka znanych postaci z nim związanych.
Dla miłośników wojskowej historii Polski na pewno znana jest postać Kordiana Józefa Zamorskiego. Urodzony w 1890 roku, odegrał ważną rolę w czasie wojny polsko – bolszewickiej. W czasie najazdu niemieckiego na Polskę w 1939 roku był już generałem. Ewakuował się do Rumunii, skąd przedostał się do Europy Zachodniej aby kontynuować służbę.
Dziś Kordian jest imieniem, które stopniowo zdobywa popularność. Dla osób szukających ciekawego i oryginalnego imienia dla swojego dziecka na pewno jest to ciekawy wybór. Kordian pochodzi wprost z klasycznej, polskiej literatury i – zadaniem wielu – brzmi niezwykle stylowo.