Silne imię dla silnego chłopca
Oczekując narodzin dziecka i znając jego płeć, rodzice zastanawiają się nad tym, jakie nadać mu imię. Poza ładnym brzmieniem wraz z nazwiskiem często oczekuje się, że będzie ono także coś oznaczało lub też da dziecku odpowiedniego patrona. Czasami zaś chce się w ten sposób upamiętnić swojego przodka. Wśród męskich imion znaleźć można takie, które nadawano już w starożytności, jak na przykład Konstantin. Jakie jest znaczenie imienia konstantin?
Dla syna stałego
Męskie imię Konstantin pochodzi z języka łacińskiego (przydomek constantinus) lub też rosyjskiego, w których to oznacza „stały, „wieczny”. Słowo to z łacińskiego tłumaczyć można również jako „niezłomny”, „stanowczy”. Człowiek o takim imieniu jest osobą stałą w uczuciach, która w swoich działaniach opiera na wiedzy życiowej, jest zdeterminowany.
Według numerologii liczba tego imienia wynosi 9. Osoby z imieniem o takiej liczbie charakteryzują się życiową mądrością podczas podejmowania działań oraz wrażliwością i uczuciowością. Numerologiczna dziewiątka posiada bardzo rozwiniętą intuicję.
Imię w Polsce i w Europie
Poza Rosją imię to nadawane jest chłopcom w krajach takich jak: Serbia, Bułgaria, Macedonia, Niemcy, Estonia, Finlandia, Węgry. Europejskie brzmienie tego imienia to Kostandin w języku albańskim, Konstantin w języku bułgarskim, Constanjin w języku holenderskim, Constant w języku niemieckim, zaś w języku francuskim stanowi imię zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki: Constant, Constantin.
Jest ono nadawane także w Polsce – przyjmuje ono odmianę Konstanty lub Konstantyn. Najbardziej znaną postacią w Polsce o tym imieniu był poeta, Konstanty Ildefons Gałczyński, żyjący i tworzący w pierwszej połowie XX wieku.
Imieniny Konstantego w Polsce obchodzone są 23 stycznia, 17 lutego, 11 marca i 30 listopada.
Najczęstsze zdrobnienia tego imienia to: Konstantek, Konsti, Konti, Kontuś.
Imię Konstantyn nosił pierwszy cesarz rzymski, który przyjął chrześcijaństwo.