Kasper

Znaczenie imienia Kasper

Imiona pochodzenia orientalnego z pozoru nie występują zbyt często w języku polskim. W rzeczywistości jednak możemy znaleźć ich całkiem sporo, również wśród tych najczęściej używanych zarówno w naszym języku, jak i innych językach europejskich. Przykładem mogą tu być różne formy imienia “Kacper”, które pochodzi z języka perskiego.
Warto wspomnieć, że język perski należy do języków indoeuropejskich. Do tej samej grupy należy również większość języków na kontynencie europejskim, łącznie z polskim. Imiona perskie niekoniecznie muszą być zatem “obce”, bowiem w istocie pochodzą z tej samej rodziny językowej.

Kasper – jedna z wielu form tego samego imienia

Jak dobrze wiadomo, jeden z trzech mędrców którzy przybyli do Stajenki Betlejemskiej zaraz po narodzinach Jezusa nosił imię Kacper. Nie ma w tym nic dziwnego – zgodnie z tradycją, mędrcy ci wyruszyli do Betlejem właśnie z terenów dzisiejszego Iranu. Imię to dotarło do języka polskiego już w średniowieczu i od tego czasu jest bardzo popularne. Występuje także w różnych formach. Najwcześniejszą z nich jest prawdopodobnie “Kaspar”, ale z czasem zaczęło być wypowiadane na różne sposoby. Jedną z tych form jest Kasper.

Znaczenie imienia Kasper może być interpretowane na różne sposoby. Z jednej strony w języku perskim oznacza prawdopodobnie człowieka przykładającego dużą uwagę do swojego honoru i czci. Można jednak podejrzewać, że do języka perskiego przeszło ono z chaldejskiego – języka semickiego, używanego dawniej w Mezopotamii. W tym języku oznaczało prawdopodobnie skarbnika.
Imię to zrobiło sporą karierę nie tylko w języku polskim. Cieszy się dużą popularnością między innymi w języku francuskim, gdzie występuje głównie w formie “Gaspard”. Oprócz tego w innych językach romańskich znane jest jako “Gaspar”. W języku angielskim znane jest zazwyczaj jako “Caspar” lub “Casper”.
Imię to przeszło bardzo długą drogę. W starożytności występowało w regionie Bliskiego Wschodu oraz Azji Zachodniej, dziś z kolei powszechnie znane jest w najróżniejszych językach europejskich.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *