Karolina

Znaczenie imienia Karolina

Karolina należy do najczęściej spotykanych imion żeńskich w Europie. Cieszy się ogromną popularnością zarówno w języku polskim, jak i kilku innych językach – szczególnie angielskim, francuskim czy hiszpańskim. W różnych językach występuje co prawda w nieco odmiennych formach, ale jego znaczenie i pochodzenie jest to samo. Znajdziemy wiele znanych osobowości z różnych krajów świata, które nosiły to imię. Wśród najsłynniejszych świętych katolickich również znajduje się kilka kobiet o imieniu Karolina.

Karolina – pochodzenie imienia

Karolina jest żeńską formą imienia Karol, również należącego do najpopularniejszych imion w całej Europie. Wywodzi się ono z języków germańskich. W niektórych przypadkach oznaczało człowieka wolnego. W języku Franków, którzy zdominowali obszar dzisiejszej Francji i dali początek temu narodowi znaczenie imienia Karolina było nieco inne i wskazywało raczej na “wojownika” i “silnego człowieka”.
Imię szybko stało się popularne w Europie po okresie rządów Karola Wielkiego. Człowiek ten przez wielu uznawany był za wzór średniowiecznego władcy, a jego sukcesy polityczne i militarne sprawiły, że do dziś uważa się go za jedną z najważniejszych postaci w historii Europy. Z tego powodu już w średniowieczu imię “Karol” stało się bardzo cenione. Od tego właśnie imienia pochodzi również polskie słowo “król”.

Formy imienia “Karolina”

Imię to w formie “Karolina” występuje – oprócz języka polskiego – między innymi w języku duńskim, norweskim, niemieckim, węgierskim oraz w wielu językach słowiańskich. W języku francuskim występuje głównie jako Charlotte. W takiej postaci pojawia się również w języku angielskim, można je spotkać również w niemieckim i szwedzkim. Formą popularną w języku angielskim jest także Caroline oraz Carol.
Imię “Karolina” jest zatem bardzo rozpowszechnione w wielu językach świata. Lista jego form jest naprawdę bardzo długa – w niektórych językach nawet jego zdrobnienia zaczęły funkcjonować jako osobne imiona, jak na przykład Lotta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *