Karen

Karen to imię żeńskie popularne w krajach anglojęzycznych. Co ciekawe, występuje jednak nie tylko w języku angielskim. W różnych jego odmianach służy zarówno jako imię męskie, jak i żeńskie. Ma również odmienne pochodzenie i znaczenie. Właśnie to sprawia, że imię to jest tak wyjątkowe i unikalne.

Imię Karen w języku angielskim

Pochodzenie imienia Karen w języku angielskim sięga swoimi korzeniami prawdopodobnie języka duńskiego. Jeszcze w średniowieczu “Karen” było w tym języku zdrobnieniem od imienia “Catherine”, i właśnie w takiej formie przedostało się do języka angielskiego. Przez długi czas nie było jednak zbyt popularne. Rzeczywiście powszechnie zaczęło być stosowane dopiero po II wojnie światowej w Stanach Zjednoczonych. W latach 50 i 60 XX wieku stało się jednym z najpopularniejszych imion żeńskich. W języku angielskim występuje również w innych formach, takich jak Caren, Caryn, Karyn czy Karin.
W ostatnich latach w Stanach Zjednoczonych imię “Karen” nabrało również pejoratywnego znaczenia.

Imię Karen w innych regionach

Niewiele osób wie, że imię Karen występuje również w języku ormiańskim. W tym przypadku jest to jednak imię męskie. Posiada tutaj bardzo długi rodowód. Wywodzi się prawdopodobnie ze starożytnego Iranu. Wiadomo, że w czasach przedislamskich było używane również w samym Iranie. W dialekcie zachodnim języka ormiańskiego stosowana jest częściej forma “Garen”. Obecnie imię to jest spotykane również jako nazwisko.
Imię Karen można spotkać również w Azji Wschodniej. Występuje między innymi w języku japońskim.
Jak widać, imię Karen jest dość rozpowszechnione na całym świecie. Zadziwiające jest to, że można spotkać je w bardzo odległych od siebie regionach i kulturach. Znaczenie imienia Karen jest jednak różne w zależności od miejsca występowania, bowiem wywodzi się z różnych korzeni. Imię Karen spotykane w Polsce wywodzi się z języka angielskiego. Obecnie wciąż jest to bardzo popularne imię w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Nadal można je spotkać również w języku duńskim.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *