Kacper

Znaczenie imienia Kacper

Przywykliśmy do tego, że większość stosowanych przez nas imion ma pochodzenie “rodzime”. Większość imion pochodzi albo z języków słowiańskich i germańskich, albo z klasycznej greki lub łaciny. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele powszechnie spotykanych w języku polskim imion wywodzi się z dużo bardziej orientalnych regionów. Przykładem jest tutaj imię męskie Kacper, które dotarło do nas aż z Iranu. W dawnym języku perskim miało ono duże znaczenie. Oprócz polskiego, zdobyło również sporą popularność w językach germańskich.

Kacper – perskie imię dla mężczyzn

Znaczenie imienia Kacper może być rozumiane na różne sposoby. Z jednej strony oryginalne perskie “Gathaspar” oznacza kogoś, kto stoi na straży skarbca. Z drugiej strony można je przetłumaczyć jako osobę, która dba o swój honor i cześć. Możliwe, że w tym pierwszym znaczeniu imię pochodzi z języka chaldejskiego, który nie był spokrewniony z językiem perskim. Język chaldejski był językiem semickim, używanym na terenie dzisiejszego Iraku. Wpłynął jednak mocno na język staroperski, który należał z kolei do rodziny języków indoeuropejskich – podobnie zresztą jak chociażby polski.
Imię Kacper funkcjonuje w języku polskim od bardzo dawna – znane było już w średniowieczu. Oryginalna jego forma to znacznie rzadziej dziś spotykany “Kaspar”. “Kacper” jest w rzeczywistości nieco zniekształconą wymową tej formy, choć to właśnie w tej postaci weszło do dużo bardziej powszechnego użytku.

Imię Kacper w językach europejskich

Kacper jest imieniem powszechnie znanym w języku polskim. Występuje również w wielu innych językach. Na przykład w języku angielskim jest zapisywane jako “Casper” lub “Caspar”. W językach romańskich występuje często jako “Gaspar”, a w samym języku francuskim – “Gaspard”.
Imię to zdobyło popularność w Europie między innymi za sprawą religii chrześcijańskiej. W końcu nosił je jeden z mędrców, którzy przybyli do stajenki po narodzeniu Jezusa. Zgodnie z tradycją, mędrcy ci wyruszyli właśnie z terenów Iranu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *