Blask księżyca – Znaczenie imienia Helena
Helena Kurcewiczówna z „Trylogii” Henryka Sienkiewicza była piękną, mądrą i odważną osobą. Czy te cechy aby na pewno odpowiadają temu, jakie znaczenie ma imię Helena?
Jasne jak księżyc
Helena to imię pochodzenia greckiego. Są jedna trzy wersje od którego dokładnie słowa pochodzi. Pierwsza twierdzi, że od 'hele’ czyli blask. Druga, że od 'helane’ czyli pochodnia. Trzecie wyróżnia się trochę i mówi o słowie 'selene’ czyli księżyc. Tak też miała na imię grecka bogini utożsamiana z księżycem Selene. Helena jako imię pojawia się również. W „Illiadzie” Homera jest to najpiękniejsza kobieta na świecie, przez którą poniekąd rozpoczęła się wojna trojańska.
Jaka jest Helena?
Znaczenie imienia Helena dobrze określa kobiety je noszące. Są jak promień światła, jak pochodnia wśród towarzystwa. A to dlatego, że Heleny mają bardzo dominując charakter. Lubią gdy wszystko idzie po ich myśli. Zwłaszcza jeśli chodzi o zorganizowanie wyjścia do muzeum lub teatru. Ona po prostu uwielbia sztukę i obcowanie z kulturą, zwłaszcza gdy ma związek z naturą. To są bowiem jej dwa naturalne środowiska – natura i kultura, czyli miejsca gdzie może oddać się swojej zadumie i na chwilę wycofać się z pędzącego coraz szybciej świata.
Jednak mimo dominującego charakteru to dalej bardzo delikatna, elegancka i taktowna kobieta, która potrzebuje opiekuna, wsparcia i ochrony ze strony mężczyzny. Może się więc wydawać damą w opałach, jednak potrzeba aby stał za nią ktoś, kto będzie dla niej oparciem, nie jest równoznaczna z tym, że jest tylko damą w opałach. O nie – ona ma swój charakter i nie będzie go tłumić.
Imieniny
Okazji do obchodzenia imienin Helena może mieć naprawdę wiele. Wypadają bowiem 2 marca, 23 i 26 kwietnia, 4 i 22 maja, 18 i 31 lipca, 13 i 18 sierpnia, 23 września, 4 listopada i 19 grudnia. Jest kilka dat do wyboru.
Inne formy i zdrobnienia
Na fali trendu zmiany polskiej formy imienia na obcojęzyczną mogą pojawić się zamiast Heleny, hiszpańska Elena, czy angielska Ellen.
Zdrobnienia natomiast zawsze będą takie same w języku polskim. Mamy więc Helenkę, Helę, Helcię i Helusię.