Polskie? Czeskie? Hebrajskie? Wszystko na raz! Znaczenie imienia Hana
Na wstępie – jaka jest poprawna pisownia? Hana, czy Hanna? Odpowiedź jest bardzo prosta – obie. To teraz drugie pytanie – czy Hana i Hanna to to samo? Też tak. Jak to możliwe?
Hebrajskie i czeskie korzenie
Hanna to odmiana hebrajskiego imienia Anna. Zaś Hana to czeska forma Hanny. Jednakże przez wzgląd na modne zagraniczne formy Hana zaczęła funkcjonować jako oddzielne imię w Polsce.
Co oznacza Hana?
Aby odkryć znaczenie imienia Hana musimy zagłębić się do pochodzenia imienia pierwotnego – Anna. Pochodzi ono od 'Chana’ czyli hebrajskiego słowa oznaczającego łaskę, osobę łaskawą lub osobę pełną łaski. Za pomocą tegoż wyrażenia mówiło się również o wdzięku.
Dobrotliwe, poczciwe Hany
Hana jest osobę, której nie da się zauważyć, mimo iż jest skromna powściągliwa i cicha. Dla każdego będzie miała dobre słowo i uśmiech. Odnajdzie się w każdym środowisku i towarzystwie, gdyż ma wrodzony takt i praktyczność, a mimo to potrafi wcielić się w rolę istnej duszy towarzystwa. Ponad to jest świetną organizatorką.
Nic dziwnego, że tak łatwo zdobywa grono wspaniałych przyjaciół.
Dzięki temu świetnie radzi sobie na wszystkich stanowiskach decyzyjnych, wymagających organizacji, rozdzielania zadań między ludźmi, czy nawiązywania kontaktów z innymi. Wspaniale będzie się sprawować jako kierowniczka, dyrektor, manager, czy przełożony. Zwłaszcza, że uwielbia nowe wyzwania, szukać nowych rozwiązać i nie boi się porażki. Przyjmuje wszystkie niepowodzenia z godnością, zawsze wyciągając z nich odpowiednie wnioski.
Imieniny
Hana, ponieważ stanowi odmianę imienia Hanna, obchodzi imieniny w te same dni. To jest 5 i 29 stycznia, 9 czerwca, 16 i 26 lipca, 6 oraz 18 października.
Inna popularna forma i możliwe zdrobnienia
Popularną obcojęzyczną formą tego imienia jest także Hannah z angielskiego. Ta forma Hany również jest spotykana wśród imion dla młodych Polek.
Wszystkie formy Hanny i Hany w języku polskim możemy zdrobnić do Hanuś, Haneczki, Hani, Hanki, czy Hanusi.