Georg

Grecki farmer zabijający smoka – imię Georg i jego pochodzenie

Istnieją imiona, które może różnić zaledwie jedna litera, jedna samogłoska, by wyglądało ono inaczej i można było mówić o różnym pochodzeniu. Przy jego wybieraniu można nawet nie zdawać sobie z tego sprawy, ale jeżeli pragnie się nadać dość ładnie brzmiące imię, można znaleźć pewne ciekawostki, jak to, że imię Georg i George niekonieczne są tym samym. Jakie jest znaczenie imienia georg? Ciekawostka o tym poniżej.

Grecki farmer

Imię ”Georg” pochodzi z języka greckiego i oznacza „farmera”. Od niego pochodzi jedno z germańskich nazwisk – „Goerg” – które oznaczało „syn George’a”. Georg był używany jako pierwsze imię w całej Europie w okresie średniowiecza ze względu na sławę świętego Jerzego, który zabijał smoki, jako nazwisko pojawiło się w XII wieku. Jest to imię męskie.

Osoba nosząca to imię zachowuje się inaczej w zależności od tego, czy przebywa z rówieśnikami i innymi dziećmi, czy z rodzicami i krewnymi. W kontaktach z dziećmi może wykazywać się zarozumiałością, zaś w towarzystwie dorosłych być posłuszna. Ceni sobie bycie w centru pozytywnej uwagi. W czasie dorastania może wykazywać się chęcią rywalizacji.

Imię w Polsce i na świecie

Największym zainteresowaniem imię to cieszyło się w latach 60. XX wieku, w obecnym tysiącleciu nie jest już popularne. Najczęściej nadawane jest ono w Niemczech i krajach Europy Północnej.

Można spotkać się z różnymi wariacjami pochodzącymi od imienia „Georg”. Są to między innymi: George, Gurganus, Gürganus, Georgi, Giorges, Gorges, Georgeis, Jorge, Jurge, Jürge, Jörg, Gorgens, Görgens, Jürgen, Jurgen, Yerkes.

Wśród znanych osób o tym imieniu wymienić można między innymi niemieckiego kompozytora muzyki klasycznej – Georga Friedricha Handela.

W Polsce występuje odmiana tego imienia i brzmi Jerzy. Imieniny przypadają 27 stycznia, 19 lutego, 19 kwietnia, 23 kwietnia, 27 lipca, 24 sierpnia, 19 października, 20 października i 2 listopada. Dawniej istniała także form „Jur”, ale obecnie jest bardzo, bardzo rzadka spotykana.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *