Elwira

Imię Elwira jest dość rzadkim i mało popularnym imieniem w Polsce, niemniej jednak ma ono grupy swoich zwolenników. Imię to jednak cieszy się większą popularnością w innych krajach, głównie Europejskich, choć nie tylko. Jednakże pomimo tego, że imię to nie jest najbardziej popularne w naszym kraju, nie należy też do najrzadszych i niespotykanych, nie wywołuje zbytniego szoku i zdziwienia. Dużo rzadszym imieniem, które jest męskim odpowiednikiem imienia Elwira, jest bardzo rzadko spotykane w Polsce imię Elwir. Imię to wykształciło również inne formy, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. Do innych, polskich form tego imienia należy między innymi: Elwirka, Elwircia, Elwiruś. Formy tego imienia, które występują w innych krajach to na przykład: Elvira (ogólnie przyjęta forma), Elvera (w języku angielskim), Elvire (francuska forma), Elvyra ( forma litewska). Posiadaczki tego imienia obchodzić mogą swoje imieniny w różnych terminach, takich jak: 18 stycznia, 10 lutego, 6 marca, 28 maja, 16, 27 lipca, 13, 25 sierpnia, jak również 21 listopada. Spośród tych dat najbardziej popularna do obchodzenia imienin jest data 16 lipca.

Pochodzenie imienia Elwira, jego literalne znaczenie i znaczenie niedosłowne

Etymologia i znaczenie imienia Elwira nie jest do końca jasne i pozbawione wątpliwości. Najczęściej wskazuje się na korzenie w języku gockim i związane z nim znaczenie ,,prawdziwie szlachetna”, a także inne znaczenie- ,,opiekunka wszystkich”. Inne badania wskazują na pochodzenie z języka hebrajskiego, a do języka polskiego dostało się za pośrednictwem języka hiszpańskiego. Niektóre źródła wskazują też na mauretańskie słowo „El-mira”, oznaczające „księżna”, czy też ,,dostojna pani”.

Inne informacje i ciekawostki dotyczące znaczenia imienia Elwira

W Polsce i na świecie jest wiele postaci, które nosiły to imię, a także patronki tego imienia. Jedną z nich jest św. Elwira z Nadrenii, żyjąca w XI i XII wieku, która była między innymi przełożoną klasztoru w Ohren.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *