Bazyl

Bazyl – imię godne „króla”

Nadając imię, często chce dać się wraz z nim nie tylko odpowiednie brzmienie, ale i znaczenie, mówić o cechach osobowości, jakie maluch może pod jego wpływem w przyszłości wykazywać. Szuka się więc imion, które pochodzą od konkretnych słów. Wśród nich jest między innymi imię Bazyl. Jakie jest znaczenie imienia bazyl? Z pewnością spodoba się ona komuś, kto chce mieć w domu własnego „króla”.

„Królewskie” imię

Imię „Bazyl” pochodzi z języka późnogreckiego, za podstawę przyjąć można przymiotnik „basileios” – „królewski”, „cesarski” lub też rzeczownik „basileus” – „król”, „wódz”, „cesarz”. Jego forma oboczna to Bazyliusz, zaś żeńska – Bazyla.

Bazyl to osoba, która wyraża swoje uczucia w sposób zrównoważony. Potrafi zjednywać sobie ludzi, przy czym urabia ich na swój sposób, wciąga do wykonywania wspólnych zadań zawodowych i publicznych. Osoba o tym imieniu to introwertyk, który najlepiej czuje się w swoim własnym towarzystwie i w swoim własnym świecie. W jego naturze leży dążenie do zdobycia osiągnięć, rozwój. To osoba niezwykle energiczna, a przy tym nie ulegająca wpływom innym oraz charakteryzująca się bardzo dobrą pamięcią,

Bazyl może pochwalić się wszechstronnością, jeżeli chodzi o posiadane umiejętności. Dobrze wyczuwa potrzeby innych i służy im pomocą, posiada jednak cechy, które mogą zostać uznane za wady: bywa próżny lub zagubiony, jego zdolność urabiania ludzi brana może być za manipulację. Często Bazyl nie jest do końca pewien, kim właściwie jest, dlatego potrzebuje oprzeć się na innych ludziach, by ci wskazali mu odpowiedź.

Imię w Polsce i na świecie

Imię to głównie odnotowuje się w tych krajach: w Polsce, w Rosji, w Stanach Zjednoczonych, na Ukrainie i Białorusi, w Niemczech, Kanadzie.

W Polsce imię to istnieje od czasów średniowiecza, kiedy to częściej występowało w formie Bazyli, zaś na obszarze wschodniosłowiańskim – Wasyl. Inne występujące formy to Wasylecz, Wasylek, Waszko, Wacko, Wasylo.

Imieniny przypadają 2 stycznia, 27 lutego, 7 marca, 22 marca, 26 marca, 30 maja, 30 czerwca.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *