Alicja

Alicja może obchodzić imieniny miedzy innymi 9 stycznia, 15 lutego, 18 kwietnia, 12 i 21 czerwca, 11 listopada, a także 16 grudnia, przy czym najczęściej spotyka się obchodzenie tych imienin tego imienia 12 i 21 czerwca. Najpopularniejszą formą zdrobnienia jest Ala, występują także takie formy jak Alunia, Alusia czy Alka. Obecnie jest jednym z popularniejszych imion żeńskich w Polsce, a swoją popularność i rozpowszechnienie zawdzięcza w dużej mierze literaturze dla dzieci, a dokładniej powieści ,,Alicja w krainie czarów”.

Alicja- znaczenie imienia

Znaczenie imienia Alicja bywa wyjaśniane na różne sposoby. Najprawdopodobniej jest to angielskie przekształcenie, czy też zdrobnienie starogermańskiego imienia Adalheidis (skracane do Alis) lub Adelheid (inaczej Adelajda), co może być tłumaczone jako kobieta o szlachetnym usposobieniu i szlachetnym obliczu. Inna wersja mówi o tym, że imię to pochodzi z języka angielskiego i jest pochodną imienia Adelajda, Elżbieta lub Aleksja. Jest też inna wersja, mówiąca o tym, że imię Alicja pochodzi od greckiego słowa aletheia, pisanego alitia, co w dosłownym znaczeniu wyraża ,,prawdę”.

Popularność imienia Alicja

Imię Alicja jest imieniem dosyć popularnym w Polsce. Na świecie do rozpowszechnienia tego imienia z pewnością przyczyniły się książki dla dzieci, a konkretniej ,,Alicja w krainie czarów”. W Polsce imię Ala często było wykorzystywane w elementarzach dla dzieci, mających przedstawiać proste zdania, z których dzieci miały się uczyć. Szczyt popularności imienia przypadł na lata 50. XX wieku. W przeciągu ostatnich lat Alicja pojawia się w rankingach najpopularniejszych imion w Polsce.

Imię Alicja jest dosyć popularnym, modnym i chętnie wybieranym imieniem dla małych dziewczynek. Nosi je też sporo starszych i młodych kobiet. Jest to imię częste, ale nie zbyt często pojawiające się, co może stanowić świetny wybór dla nowonarodzonej dziewczynki. Zarówno pełne imię, jak i zdrobnienia pozwalają na odpowiednie dostosowanie formy imienia do wieku i wszystkie brzmią bardzo ładnie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *