Kaspian

Znaczenie imienia Kaspian

Rzadkie imiona orientalnego pochodzenia zaczynają cieszyć się w Polsce coraz większą popularnością. Ich znaczenie często pozostaje dużą tajemnicą, co jeszcze bardziej zwiększa ich atrakcyjność. Ponadto niektóre z tych imion, pomimo swojego odległego pochodzenia, brzmią w języku polskim bardzo ciekawie. Przykładem takiego imienia jest Kaspian. Imię to jest czasami nadawane w Polsce chłopcom. Jego pochodzenie nie jest w stu procentach pewne, podobnie zresztą jak znaczenie. W pierwszym momencie wygląda na nieco inną formę imienia “Kacper”, ale w rzeczywistości skrywa w sobie znacznie więcej tajemnic.

Skąd pochodzi imię Kaspian?

Znaczenie imienia Kaspian nie jest do końca jasne, podobnie jak jego pochodzenie. Niektórzy badacze łączą je z Morzem Kaspijskim. Faktem jest, w starożytności region ten zamieszkiwał lud nazywany po grecku Kaspianami, możliwe więc, że imię pochodzi właśnie od nich. Jego anglojęzyczna forma “Caspian” oznacza również przymiotnik “kaspijski”. Bardzo możliwe zatem, że imię ma mocny związek z tym właśnie regionem.
Wielu anglojęzycznych specjalistów łączy je również z Qazvinem – miastem we współczesnym Iranie. Być może imię to oznacza po prostu kogoś pochodzącego z Qazvinu. Nie jest to jednak raczej imię pochodzenia perskiego.
Imię Kaspian można spotkać również w słynnej powieści “Opowieści z Narnii”. Przez długi czas było ono kojarzone jedynie z tym dziełem, uważano więc, że zostało ono po prostu stworzone na potrzeby fantastycznego świata.
Niezależnie od swojego pochodzenia, imię Kaspian w ostatnich latach zaczęło zdobywać coraz większą popularność. W języku angielskim występuje w formie “Caspian”. Statystyki pokazują, że mniej więcej od roku 2018 coraz więcej rodziców w Stanach Zjednoczonych wybiera to imię dla swoich dzieci. Również w Polsce decyduje się na to wielu ludzi. Imię Kaspian nadal jest u nas stosunkowo mało poznane, ale niewątpliwie zasługujące na uwagę. Jeśli obecny trend utrzyma się, to w następnych latach stanie się ono znacznie bardziej popularne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *