Halszka

Staropolskie i dobre – znaczenie imienia Halszka

Oryginalne imię dla córki nie zawsze musi oznaczać kolejne angielskie imię. Możemy odwołać się do naszego dobrego języka staropolskiego, aby znaleźć na przykład Halszkę.

Brzmi dziwnie? Wcale nie musi!

Halszka, mimo dość dziwnego imienia, ma dość prosty rodowód. Jest zdrobnieniem od staropolskiej formy imienia Elżbieta – Halżbieta. Jednak teraz funkcjonuje jako osobne imię.

Co oznacza imię Halszka?

Znaczenie imienia Halszka jest mocno powiązane ze znaczeniem imienia Elżbieta. W końcu jedno pochodzi od drugiego. Imiona te pochodzą od hebrajskiego słowa „Elisheba”, co znaczy „Bóg moją przysięgą”.

Ach te Halszki

Znaczenie imienia Halszka może niezbyt pasować rodzicom, którzy nie są religijni. Jednakże charakter kobiety o tym imieniu to już inna sprawa. Halszki zazwyczaj opisuje się jako kobiety inteligentne, obyte ze światem i bardzo uzdolnione. Na dodatek to urodzony obieżyświat, żądny podróży i zdobywania wiedzy o świecie w najróżniejsze sposoby – zwiedzając, jedząc miejscową kuchnię i zwyczaje. W związku z tym ma również niezwykły dar do szybkiej nauki języków obcych. Bardzo się jej to przyda w późniejszym życiu, które zwykle chce powiązać z podróżami i spotykaniem nowych, ciekawych ludzi.
Oczywiście po odbyciu tych kilku lub kilkunastu podróży po świecie Halszka zawsze wróci do rodzinnego domu, bo ważne jest dla niej ciepło rodzinnego domu.

Imieniny

Kalendarzowe święto każdej Halszki wypada w marcu. Dokładniej 2 marca. Niestety, ale więcej nie ma Halszki w kalendarzu.

Jak tu odmieć takie imię? Jak zdrobnić?

Odmiana tego imienia może przysporzyć kłopotu. W końcu nie jest to imię tak popularne jak Ania, czy Zosia. Najwięcej kłopotu jest przy dopełniaczu – kogo? czego? Halszki, a nie Halaszki; oraz celowniku i miejscowniku – o kim? o czym? o Halszce, nie o Halaszczce.
Co do zdrobnień one także występują. Pomimo tego, że sama Halszka kiedyś funkcjonowała jako zdrobnienie. Jak się mówi na małą Halszkę? Haluszka, Haluś, Halcia, Helcia, Hasieńska, Halka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *