Krystian

Znaczenie imienia Krystian

W językach europejskich, w tym również w polskim, występuje mnóstwo imion bezpośrednio związanych z wiarą chrześcijańską. Wiele z nich wywodzi się jeszcze z czasów biblijnych, pierwotnie występując w językach takich jak greka, łacina czy hebrajski. Inne z kolei pojawiły się w nieco późniejszych czasach, ale jednoznacznie nawiązują do tradycji chrześcijańskiej. Do tego grona z pewnością należy imię Krystian. Od wieków jest to jedno z najpopularniejszych imion męskich w całej Europie. Powszechnie występuje w Polsce; często kojarzy się też z niektórymi językami skandynawskimi.

Pochodzenie imienia Krystian

Jak łatwo można się domyśleć, znaczenie imienia Krystian wprost nawiązuje do wiary chrześcijańskiej. Badacze doszukują się jego korzeni w łacińskim słowie “Christianus”, oznaczającym po prostu chrześcijanina.
Wraz z rozwojem wiary chrześcijańskiej w Europie, imię to wchodziło do powszechnego użytku w kolejnych językach na naszym kontynencie. Ostatecznie stało się jednym z najbardziej charakterystycznych imion męskich w całym kręgu cywilizacji łacińskiej. Dziś jest popularne właściwie w każdym kraju, który wywodzi swoją kulturę z tradycji chrześcijańskiej.

Imię Krystian w innych językach

W samym języku polskim imię to spotykane jest w dwóch różnych formach – Krystian oraz Chrystian, choć zdecydowanie częściej występuje ta pierwsza.
Imię zdobyło wielką popularność w krajach skandynawskich. Przykładowo, aż dziesięciu władców Danii nazywało się Christian. Doskonale wszystkim znany jest również Hans Christian Andersen, duński pisarz i autor wielu popularnych bajek.
Jeśli chodzi o inne języki, w języku portugalskim występuje ono w formie Cristiano. Na pewno większość z nas skojarzy je chociażby z postacią Christiano Ronaldo, jednego z najsłynniejszych piłkarzy w historii.
Choć dziś imię niekoniecznie jest nadawane dla podkreślenia przynależności do religii chrześcijańskiej, Krystian nadal jest bardzo częstym wyborem wśród rodziców. Imię to cieszy się w Polsce bardzo długą tradycją i jest znane od całych wieków – podobnie jak i w całej Europie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *