Henryk

Życzysz dziecku bogatego życia? Daj mu to imię – Znaczenie imienia Henryk

Henryk to jedno z popularniejszych imion męskich, ale wśród starszych ludzi. Obecnie znajduje się raczej poza listą najpopularniejszych imion, a szkoda. Znaczenie imienia Henryk jest bowiem bardzo ciekawe.

Skąd jest i co oznacza imię Henryk?

Imię Henryk przywędrowało do Polski w XII wieku z ziem germańskich. Wywodzi się od dwóch starogermańskich słów ‘ heim’ czyli dom i ‘richi’ , w tłumaczeniu bogaty, potężny. Razem miały oznaczać właściciela bogatego domu, lub władcę potężnego państwa, krainy.
Nic dziwnego więc, że na początku zaczęło to imię pojawiać się na królewskich dworach, jako wróżba, lub życzenie przyszłemu władcy sukcesów.

Henryk, tylko bez nerwów…

Znaczenie imienia Henryk, zapomina jednak o jednym szczególe. Henryk z natury jest jak wulkan. Może miesiącami być w uśpieniu, ale jeśli się obudzi w nim choleryka, to wybuchnie. Gwałtownie. W połączeniu z tym, e jest dość uparty może to być dla niektórych spora przeszkoda, ale warto ją pokonać.
Ogólnie Henryk jest bowiem energicznym i pracowitym mężczyzną, o niesamowitym umyśle i nosie do interesów. Potrzebuje jednak kontaktu z ludźmi. Nie nadaje się do pracy samemu, czy do cichego życia towarzyskiego. Potrzebuje zabawy i przyjaciół, z którymi miło spędzi czas.
Jednak z którymi nigdy nie będzie rozmawiał o swoich porażkach. Dlaczego? Bo nie widzi ich, albo nie udaje, że miały miejsce, albo obwinia innych o swoje niepowodzenia. Jest jednak bystry i wyciągnie wnioski, aby więcej nie powtarzać błędów. Ale się do nich nigdy nie przyzna.
Mimo że ma zapędy, aby rządzić innymi świetnie odnajduje się w pracach grupowych, na kongresach, zebraniach, czy konferencjach. Ponieważ uwielbia obserwować wyniki swojej pracy na twarzach klientów, przełożonych, czy współpracowników.
Współpraca z nim może być czasami trudna i męcząca, zwłaszcza gdy zaniedbuje swoje obowiązku kosztem „pomocy” innym, ale potrafi podejmować trudne decyzje i zazwyczaj wychodzą mu one na dobrze.

Imieniny

Jest kilka dat imienin Henryka. 17, 19, 20 stycznia, 15 i 19 lutego, 2,8, i 16 marca, 10 kwietnia, 10 i 18 czerwca, 12,13,15 lipca, 2 września, 2 i 4 listopada, 5 grudnia.

Zdrobnienia i odmiana

Co do form zagranicznych, które czasami zastępują nam polskiego Henryka, jest to Henry lub Harry z Anglii. Henry to również zdrobnienie polskiego Henryka, występujące tuż obok Henia, Heńka, Henryczka i Heniusia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *